Gelsvažiedžiai tulpmedžiai ne tik Veliuonoje
„Tulpmedžiai dar nežydi, tačiau įsigyti sodinukų dar nepavėlavote. Vasarą jų turėsime vazonuose, o rudenį galėsime iškasti iš grunto. Kuo anksčiau pasodinsite, tuo greičiau sulauksite į tulpę panašių žiedų.“ - sako Rima Žebrauskaitė VĮ Kauno miškų urėdijos Raudondvario medelyno viršininkė. - Žiedai gelsvi, iš vidaus turi oranžinę dėmę, išsidėstę ūglių viršūnėse.
Pasak dendrologės, gelsvažiedis tulpmedis (Liriodendron tulipifera L.) žydi birželį – liepą, vienas žiedas žydi 3-5 dienas, tad pirmiesiems peržydėjus, pražysta kiti, tad žydėjimas tęsiasi apie mėnesį. „Medelyne gelsvažiedį tulpmedį dauginame sėklomis, deja sėklų daigumas siekia tik apie 2 proc., - pastebi dendrologė R. Žebrauskaitė.
Tenka pririnkti daug tulpmedžių vaisių, panašių į kankorėžėlį, kad užaugintume šių sodinukų užtektinai visiems norintiems įsigyti. Jauni sėjinukai ir sodinukai auga labai greitai ir rudenėjant ne visuomet spėja sumedėti, todėl dažnai apšąla. Taigi, kaip mes sakome, „vaikystė“ sunki, bet vyresni augalai šalčiui atsparūs. Ko negalima pasakyti apie jų veisles, kartais Lietuvoje pasirodo glaustašakiai, margalapiai medeliai, jie būna jautresni nei rūšis. Gelsvažiedis tulpmedis turi stiprią atžalinę galią, todėl apšalęs arba nulaužtas ar nupjautas greitai atželia, dėl ko kartais susiformuoja keli kamienai. Kiek auginame šiuos medžius, nepastebėjome, kad jie nukentėtų nuo kenkėjų arba ligų. Jaunus medelius kartais apkramto kiškiai, todėl žiemai reikia aprišti tuo pačiu apsaugant ir nuo apšalimo.
Gelsvažiedis tulpmedis atkeliavo iš Šiaurės Amerikos. Šis vertingas parkų medis Lietuvoje užauga didžiulis, kaip ąžuolas ar klevas, dekoratyvus, tinka auginti ir pavieniui, ir grupėse. Laja kiaušiniška arba pailgai rutuliška. Lapai išskirtinės lyros formos, kaip nei vieno kito medžio. storoki, viršus ryškiai žalias, rudenį pagelsta. Vienanamis, žiedai dvilyčiai. Vaisiai rininiški, sutelkti iš daugelio sparnavaisių. Žydėti ir derėti pradeda 10-15 metų. Šių medžių mediena minkšta, lengva, kituose kraštuose iš jos gaminami baldai, muzikos instrumentai. Žievė naudojama farmacijos pramonėje. Gyvena 400-500 metų. Lietuvoje retokas.
Gelsvažiedžiai tulpmedžiai mėgsta saulėtas vietas, purų derlingą priemolio ar priesmėlio dirvožemį. Iš pradžių augalų šaknys būna plačiai pasiskleidusios paviršiuje, vėliau skverbiasi gylyn. Jos storos, šviesios, gelsvos, specifinio kvapo. Sodinti medelius geriausia į pastovią vietą, nes persodinti medeliai išgyvena persodinimo stresą. Atsparūs vėjovartai, labai stiprus vėjas kartais nulaužia vieną kitą šaką.
Knygoje „Dendrologija‘ docentas M. Navasaitis: „ Daugiau kaip 100 metų amžiaus du 18 ir 22 metrų aukščio medžiai auga Veliuonos parke, liemenys atitinkamai 0,86 ir 0,90 m skersmens. Tai seniausi ir aukščiausi medžiai Rytų Baltijos šalyse“.
Nuotrauka iš J.Jankauskienės asmeninių archyvų